Azərbaycan istiqrazları Unicapital vasitəsilə Cbonds-da
Azərbaycanın qiymətli kağızlar bazarında aparıcı şirkətlərdən biri olan Unicapital və dünyaca məşhur Cbonds platforması yerli korporativ istiqrazlar üzrə əməkdaşlığa başlayıb. Artıq Unicapital tərəfindən təqdim olunan Azərbaycan istiqrazlarının kotirovkaları Cbonds-un rəsmi saytında investorlar üçün əlçatan olacaq.
Hazırda platformada Unibank istiqrazlarının kotirovkaları təqdim edilir:
• Unibank (Azərbaycan) – 11,5% illik gəlirlilik, ödəniş tarixi 22.10.2027 (AZN)
• Unibank (Azərbaycan) – 8% illik gəlirlilik, ödəniş tarixi 26.12.2030 (USD)
• Unibank (Azərbaycan) – 8% illik gəlirlilik, ödəniş tarixi 29.05.2031 (USD)
“Azərbaycan bazarı bizim üçün regionda mühüm mövqe tutan dinamik bir bazar kimi xüsusi maraq kəsb edir. Portfellərinin diversifikasiyası üçün yeni imkanlar axtaran beynəlxalq investorların diqqəti də məhz bu bazara yönəlib. Unicapital-ın kotirovkaları hesabına Cbonds-un təqdim etdiyi məlumat bazasının genişlənməsi müştərilərimizə ölkənin borc alətləri bazarı haqqında daha dolğun və aktual məlumat əldə etməyə imkan verəcək.
Biz bu tərəfdaşlığı uzunmüddətli və səmərəli əməkdaşlığın başlanğıcı kimi görürük və Azərbaycandakı partnyorlarımızla əlaqələri genişləndirməyi planlaşdırırıq”, - deyə Cbonds-un MDB və Çin borc alətləri bazarlarının Departament rəhbəri Aleksandr Budarin şərh edib.
"Cbonds kimi nüfuzlu bir platforma ilə əməkdaşlıq Unicapital üçün strateji əhəmiyyət daşıyır. Bu tərəfdaşlıq yerli istiqrazlarımızın qlobal maliyyə bazarlarında daha geniş tanınmasına, beynəlxalq investorların Azərbaycana marağının artmasına və ölkənin kapital bazarının inkişafına mühüm töhfə verəcək”, – deyə Unicapital İnvestisiya Şirkətinin Baş direktoru Vüqar Namazov bildirib.
Qeyd edək ki, Cbonds maliyyə bazarları üzrə universal məlumat platformasıdır. Platforma istiqrazlar, səhmlər, ETF və fondlar, indekslər, xəbərlər, analitika və reytinqlər barədə geniş və aktual məlumat təqdim edir. İstifadəçilərə həm veb-sayt, həm də mobil tətbiq üzərindən rahat çıxış imkanı yaradılır.

Azerbaijani bonds on Cbonds through Unicapital
Unicapital, one of the leading companies in Azerbaijan’s securities market, has launched a partnership with the globally renowned Cbonds platform in the field of local corporate bonds. From now on, quotations of Azerbaijani bonds offered by Unicapital will be available to investors on the official Cbonds website.
The platform currently lists Unibank bond quotations, including:
- Unibank (Azerbaijan) – 11.5% annual yield, maturity date October 22, 2027 (AZN)
- Unibank (Azerbaijan) – 8% annual yield, maturity date December 26, 2030 (USD)
- Unibank (Azerbaijan) – 8% annual yield, maturity date May 29, 2031 (USD)
“The Azerbaijani market holds a special interest for us as a dynamic market with a key position in the region. International investors seeking new opportunities for portfolio diversification are also turning their attention to this market. With the addition of Unicapital quotations, the Cbonds database will be further expanded, allowing our clients to access more comprehensive and up-to-date information on the country’s debt instruments market.
We regard this partnership as the beginning of a long-term and fruitful collaboration, and we plan to further strengthen our ties with partners in Azerbaijan,” said Alexander Budarin, Head of the Department for CIS and China Debt Markets at Cbonds.
“Collaboration with a reputable platform like Cbonds holds strategic importance for Unicapital. This partnership will contribute significantly to increasing the visibility of our local bonds in global financial markets, enhancing international investors’ interest in Azerbaijan, and fostering the development of the country’s capital market,” said Vugar Namazov, Chief Executive Officer of Unicapital Investment Company.
It should be noted that Cbonds is a universal information platform for financial markets. The platform provides extensive and up-to-date data on bonds, stocks, ETFs and funds, indices, news, analytics, and ratings. Users are offered convenient access both via the website and the mobile application.