Azərbaycan kapital bazarında hər zaman yenilikçi təşəbbüsləri ilə seçilən “Unicapital İnvestisiya Şirkəti” ASC bu dəfə də mühüm bir layihədə aparıcı tərəfdaş qismində çıxış edir. Belə ki, şirkət Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB/EBRD) istiqraz buraxılışının anderrayteri oldu.
Buraxılışın əsas yeniliyi – faiz gəlirlərinin üzən mexanizm əsasında hesablanmasıdır. Bu, investorlar üçün bazar şərtlərinə uyğun gəlirlilik imkanı yaradır və portfelin bazar dəyişikliklərinə çevik reaksiya verməsini təmin edir.
Azərbaycan kapital bazarında ilk dəfə buraxılacaq üzən faizli istiqrazlar 12 aylıq müddətə, ümumilikdə 50 milyon manat həcmində emissiya ediləcək. Emitentin AAA (Fitch) beynəlxalq reytinqə malik olması isə bu aləti xüsusilə etibarlı edir.
Qeyd edək ki, ölkəmizin EBRD ilə əməkdaşlığı 1992-ci ildən başlayır. O vaxtdan bəri Bank ölkədə 200-ə yaxın layihəyə maliyyə dəstəyi göstərib və 4 milyard avrodan artıq sərmayə yatırıb.
Unicapital maliyyə alətlərinin şaxələndirilməsi baxımından bir ilk hesab edilən bu əhəmiyyətli layihənin bir hissəsi olmaqdan qürur duyur.Beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan peşəkar anderraytinq xidməti ilə şirkət korporativ və institusional investorlar üçün gələcəkdə də çevik və cəlbedici investisiya imkanları yaratmağa davam edəcək.

A first for the Azerbaijani capital market: Unicapital becomes the underwriter of EBRD’s floating-rate bonds
Renowned for its innovative initiatives in the Azerbaijani capital market, Unicapital Investment Company OJSC is once again taking the lead in a landmark project. The company has assumed the role of underwriter for the bond issuance of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
The key innovation of this issuance lies in the calculation of coupon payments based on a floating-rate mechanism. This approach offers investors returns aligned with market conditions and ensures greater flexibility for portfolios to adapt to market fluctuations.
For the first time in the Azerbaijani capital market, floating-rate bonds will be issued with a 12-month maturity and a total volume of 50 million AZN. Backed by the issuer’s AAA international credit rating (Fitch), this instrument stands out as a particularly secure investment option.
It is worth noting that Azerbaijan’s cooperation with the EBRD began in 1992. Since then, the Bank has supported nearly 200 projects in the country, investing over €4 billion.
Unicapital is proud to be part of this significant project, which marks a first in terms of diversifying financial instruments. Leveraging professional underwriting services based on international best practices, the company will continue to create flexible and attractive investment opportunities for corporate and institutional investors in the future.