COP29: Unicapital-dan yaşıl maliyyəyə növbəti dəstək
“Unicapital İnvestisiya Şirkəti”nin Baş direktoru Vüqar Namazov COP29 çərçivəsində “Azərbaycan Kapital Bazarında Yaşıl İstiqrazlar” mövzusunda keçirilən tədbirdə spiker qismində çıxış edib. O, yaşıl istiqrazların gələcəkdəki rolu və potensialını vurğulayıb, ölkəmizdə dayanıqlı investisiyaların inkişaf perspektivlərindən bəhs edib.
Tədbir Bakı Fond Birjası və BMT-nin Dayanıqlı Fond Birjaları Təşəbbüsləri (UN SSE) tərəfindən birgə təşkil edilib. Tədbirdə, həmçinin İqlim Dəyişimi İstiqrazları Təşəbbüsünün İdarə Heyətinin sədri, AR Mərkəzi Bankının baş direktoru, CFA İnstitutunun direktoru, Beynəlxalq Qiymətli Kağızlar Komissiyaları Təşkilatının (IOSCO) baş katibinin müavini, “Nobel Energy” şirkətinin Maliyyə Qrupu direktoru iştirak ediblər.
Sonda panel iştirakçıları “İqlim Dəyişimi üçün Açılış Zəngi”ni çalıblar.
Maliyyə bazarlarında 17 ildən artıqdır ki, fəaliyyət göstərən Unicapital yaşıl investisiya konseptinin daha geniş yayılması üçün hər zaman yeni təşəbbüslər irəli sürür. Xatırladaq ki, ötən ay “Unicapital İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin anderraytinq dəstəyi ilə Azərbaycanda beynəlxalq yaşıl maliyyə standartlarına uyğun ilk istiqrazlar buraxılıb.

Vugar Namazov, General Director of Unicapital Investment Company, delivered a speech at the event on "Green Bonds in the Azerbaijani Capital Market" held within the framework of COP29. He emphasized the future role and potential of green bonds, discussing the prospects for the development of sustainable investments in our country.
The event was jointly organized by the Baku Stock Exchange and the UN Sustainable Stock Exchanges Initiative (UN SSE). The event was also attended by the CEO of Climate Bonds Initiative, Director of the Central Bank of Azerbaijan, Director of CFA Institute, Director of Standards Development Division of International Organization of Securities Commissions (IOSCO), Group Finance Director of Nobel Energy.
At the end, the panelists rang the "Ring the Bell for Climate".
Unicapital, with over 17 years of experience in financial markets, is always putting forward new initiatives to promote the wider dissemination of the green investment concept. It should be noted that last month, the first bonds in Azerbaijan meeting international green finance standards were issued with the underwriting support of Unicapital Investment Company OJSC.