Unibank-dan beynəlxalq yaşıl maliyyə standartlarına uyğun ilk istiqrazlar - Müsahibə
Ötən həftə Unibank tərəfindən Azərbaycanda beynəlxalq yaşıl maliyyə standartlarına uyğun ilk istiqrazların buraxılışı barədə məlumat yayımlandı. Anderrayteri Unicapital ASC olan buistiqrazlar haqqında daha ətraflı informasiya almaq üçün, şirkətin Baş treyderi Röyal Lətifliyə bir neçə sual ünvanladıq.
• Röyal bəy, bu istiqrazların hansı xüsusiyyətləri var?
İstiqrazların nominal dəyəri 100 AZN, illik faiz dərəcəsi 11,5% olaraq müəyyən edilib. Gəlir ödənişləri isə rüblük olaraq həyata keçiriləcək.
Ən əsası, fiziki şəxslərin bütün komissiya xərclərindən və gəlir vergisindən azad edilməsidir.
Nominal qiymətin əlçatan məbləğdə təyin edilməsi, kiçik həcmdə investisiya etmək istəyənlərin bankın yüksək gəlirli yatırım alətindən yararlanmasına imkan verir. Həmçinin istiqrazlar üzrə kupon ödənişlərinin rüblük əsasda həyata keçirilməsi investorlara faiz gəlirlərini il sonunda deyil, hər 3 aydan bir əldə etmə imkanı yaradır.
Əlavə məlumat və müraciət üçün: https://unicapital.az/unibank-istiqrazlari-apply/
• Bəs beynəlxalq yaşıl maliyyə standartlarına uyğun istiqrazların adi istiqrazlardan fərqi nədən ibarətdir?
Qeyd etmək istərdim ki, bu Unibank-ın milli valyutada həyata keçirəcəyi üçüncü emissiyadır. Yeni istiqrazların şərtlərindəki ən mühüm yenilik ondan ibarətdir ki, istiqrazlardan əldə ediləcək vəsaitlər yaşıl və sosial prinsiplərə uyğun layihələrin maliyyələşdirilməsinə yönləndiriləcəkdir.
• Unibank istiqrazlarını əldə edən şəxslər hansı üstünlüklərə sahib olacaqlar?
Əsas üstünlüklərdən biri ondan ibarətdir ki, investorlar tədavül müddətinin 1-ci, 2-ci və ya 3-cü ilinin tamamında istiqrazları nominal dəyəri ilə emitentə geri qaytara biləcəklər.
İnvestorları maraqlandıracaq üstünlüklərdən biri də Unicapital-ın emissiya ediləcək istiqrazlar üzrə marketmeyker qismində çıxış etməsidir. Bu o deməkdir ki, istiqraz sahibləri istənilən zaman satış həyata keçirə, hərracda alış edə bilməyən şəxslər isə təkrar bazardan istiqraz əldə edə biləcəklər.

First bonds from Unibank in compliance with international green finance standards – Interview
Last week, Unibank announced the issuance of the first bonds in Azerbaijan in compliance with international green finance standards. To learn more about these bonds underwritten by Unicapital OJSC, we asked a few questions to the company's Senior Trader, Royal Latifli.
- Mr. Royal, what are the key features of these bonds?
The nominal value of the bonds is set at 100 AZN, with an annual interest rate of 11.5%. Interest payments will be made on a quarterly basis.
Most importantly, individuals are exempt from all commission fees and income tax.
Setting the nominal price at an affordable amount allows those who want to invest in a small amount to benefit from the bank's high-yield investment instrument. Additionally, the quarterly coupon payments on the bonds provide investors with the opportunity to receive interest income every 3 months, instead of at the end of the year.
For more information and application: https://unicapital.az/unibank-istiqrazlari-apply/
- So, what distinguishes bonds that comply with international green finance standards from regular bonds?
I would like to note that this is Unibank's third bond issuance in the national currency. The most important innovation in the terms of the new bonds is that the funds raised will be directed towards financing projects that comply with green and social principles.
- What advantages will people who purchase Unibank bonds have?
One of the key advantages is that investors will have the option to return the bonds to the issuer at their nominal value at the end of the 1st, 2nd, or 3rd year of the circulation period.
Another advantage that will interest investors is that Unicapital will act as a market maker for the bonds to be issued. This means that bondholders can sell at any time, while those unable to purchase in the auction will have the opportunity to acquire bonds from the secondary market.