Unicapital: Azərbaycanda beynəlxalq yaşıl maliyyə standartlarına uyğun ilk istiqraz buraxılır
Unicapital dayanıqlı yatırımların inkişafına töhfə vermək məqsədilə kapital bazarında yenilik edərək, investorlara daha təmiz gələcəyə yatırım etmək imkanı yaradır.
Belə ki, yaxın günlərdə “Unibank KB” ASC tərəfindən təqdim edilən yüksək gəlirli manat istiqrazlarının buraxılışı baş tutacaq. Sözügedən qiymətli kağızlar beynəlxalq yaşıl maliyyə standartlarına uyğun olaraq buraxılan maliyyə alətidir.
Faizli, sənədsiz, adlı, təmin edilməmiş istiqrazların tədavül müddəti 36 ay, nominal dəyəri 100 manat, illik faiz dərəcəsi 11,5%, kupon ödəniş dövrü hər 3 aydan bir, emissiya həcmi isə 20 milyon manat təşkil edir. Həmçinin hər ilin sonunda qiymətli kağızlar nominal dəyəri üzrə emitentə geri satıla bilər.
İstiqrazlar həm fiziki, həm də hüquqi şəxslər tərəfindən əldə oluna bilər. Ekoloji təmiz gələcəyə yatırım etmək istəyən investorlar müraciət üçün linkə keçid edə bilərlər: https://unicapital.az/unibank-istiqrazlari-apply/
Yaşıl istiqraz kimi təsnifatlaşdırıla bilən bu qiymətli kağızlar, Astana Beynəlxalq Maliyyə Mərkəzinin müsbət rəyi(SPO) ilə buraxılır. Qeyd edək ki, bir müddət öncə Unicapital İnvestisiya Şirkəti və Astana Beynəlxalq Maliyyə Mərkəzinin (AIFC) nəzdindəki “Yaşıl Maliyyə Mərkəzi” arasında Referal Saziş imzalanıb.
Hərrac “Unicapital İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin anderraytinq dəstəyi ilə Bakı Fond Birjasında birqiymətli hərrac üsulu ilə (nominal qiymətlə) həyata keçiriləcəkdir. Unicapital marketmeyker qismində çıxış edərək, qiymətli kağızların təkrar bazarda gündəlik alışı və satışı öhdəliyini üzərinə götürür.
Bank istiqrazlarının emissiyasından əldə ediləcək vəsaitlər bərpa olunan enerji mənbələri, çirklənmənin qarşısının alınması, təmiz nəqliyyat, iqlim dəyişikliyi kimi yaşıl, sosial, dayanıqlılıq prinsiplərinə uyğun layihələrin maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcək.

Unicapital: The first bond in accordance with international green finance standards is issued in Azerbaijan
Unicapital innovates the capital market to contribute to the development of sustainable investments, providing investors with the opportunity to invest in a cleaner future.
In the coming days, the issuance of high-yield manat bonds presented by Unibank CB OJSC will take place. These securities are financial instruments issued in accordance with international green finance standards.
The interest-bearing, non-documentary, registered, unsecured bonds have a circulation period of 36 months, a nominal value of 100 AZN, an annual interest rate of 11.5%, and a coupon payment period every 3 months. The total issuance volume is 20 million AZN. Additionally, at the end of each year, the bonds can be sold back to the issuer at their nominal value.
The bonds can be acquired by both individuals and legal entities. Investors who want to invest in an ecologically clean future can follow the link for application:
https://unicapital.az/unibank-istiqrazlari-apply/
These bonds, which can be classified as green bonds, are issued with a positive opinion (SPO) of the Astana International Financial Center. It is worth noting that some time ago, Unicapital Investment Company signed a Referral Agreement with the Green Finance Centre under the Astana International Financial Centre (AIFC).
The auction will be conducted at the Baku Stock Exchange using the uniform price auction method (with a nominal price) with underwriting support from Unicapital Investment Company OJSC. Acting as a market maker, Unicapital commits to the daily purchase and sale of these securities on the secondary market.
Funds obtained from the issuance of the bank bonds will be directed towards financing projects aligned with green, social, and sustainability principles, including renewable energy sources, pollution prevention, clean transport, and climate change initiatives.