Unicapital İnvestisiya Şirkəti 2024-cü ilin maliyyə nəticələrini açıqlayıb
“Unicapital İnvestisiya Şirkəti” ASC 2024-cü ilin maliyyə göstəricilərinə əsasən, ötən illə müqayisədə illik gəlirini 38% (1 milyon 242 min manat) artıraraq 4 milyon 470 min manata çatdırıb.
Əməliyyat dövriyyəsi bütün strateji biznes istiqamətləri üzrə 34.3 milyard manat təşkil edib (ötən il ilə müqayisədə 76% artım). Müştəri bazası isə rekord göstərici olan 1 milyon 113 min hesab sayına çatıb.
2023-2025-ci illəri əhatə edən strateji plan və qabaqcıl korporativ idarəetmə standartlarına uyğun olaraq, aktiv inkişaf və institusional möhkəmlənmə istiqaməti seçilib. Bu çərçivədə əldə olunan gəlirin əsas hissəsi komplayns, risklərin idarə olunması, korporativ standartların tətbiqi, satış kanallarının genişləndirilməsi və yeni rəqəmsal məhsulların yaradılması kimi prioritet sahələrin inkişafına yönəldilib. Nəticə etibarilə bu istiqamətlər üzrə xərclərdə də artım qeydə alınıb.
2024-cü ilin yekunlarına əsasən, Unicapital-ın xalis mənfəəti ötən il ilə müqayisədə 55% artaraq 346 min manat təşkil edib.
Mövcud biznes istiqamətlərinin genişləndirilməsi, yeni və effektiv biznes sahələrinin yaradılması nəticəsində 2024-cü ildə haqq və komissiya gəlirləri 15% artaraq 2 milyon 712 min manata yüksəlib. Eyni zamanda, qiymətli kağızlarla aparılan əməliyyatlardan əldə olunan xalis mənfəət 104% artım nümayiş etdirərək 487 min manat təşkil edib.
Bütün bu göstəricilər fonunda şirkətin ümumi aktivləri artaraq 20 milyon 802 min manata çatıb.
Qeyd edək ki, “Unicapital İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin nizamnamə kapitalı 100% “Unibank” Kommersiya Bankı ASC-yə məxsusdur.

Unicapital Investment Company has announced its financial results for 2024
Based on its financial indicators for 2024, “Unicapital Investment Company” OJSC increased its annual revenue by 38% (1 million 242 thousand manats) compared to the previous year, reaching 4 million 470 thousand manats.
The operational turnover across all strategic business lines amounted to 34.3 billion manats, marking a 76% increase compared to the previous year. Meanwhile, the client base reached a record-high of 1 million 113 thousand accounts.
In line with the strategic plan for 2023–2025 and in accordance with advanced corporate governance standards, the company has pursued a course of active growth and institutional strengthening. Within this framework, the majority of the generated income has been allocated to the development of priority areas such as compliance, risk management, the implementation of corporate standards, the expansion of sales channels, and the creation of new digital products. As a result, an increase in expenses was also recorded across these areas.
According to the results of 2024, Unicapital’s net profit increased by 55% compared to the previous year, reaching 346 thousand manats.
As a result of the expansion of existing business lines and the development of new and efficient business areas, fee and commission income increased by 15% in 2024, reaching 2 million 712 thousand manats. At the same time, net profit from securities transactions showed a 104% increase, reaching 487 thousand manats.
Against the backdrop of all these indicators, the company’s total assets increased, reaching 20 million 802 thousand manats.
It should be noted that the charter capital of “Unicapital Investment Company” OJSC is 100% owned by “Unibank” Commercial Bank OJSC.