Unicapital kapital bazarlarının inkişafına dair beynəlxalq foruma təşkilatçılıq etdi
Bakı, AZƏRBAYCAN (11 Fevral 2026) — 10 fevral tarixində Asiya İnkişaf Bankı (AİB), “Unicapital İnvestisiya Şirkəti” ASC (Unikapital) və ABB-Invest İnvestisiya Şirkəti QSC (ABB Invest) Azərbaycanda kapital bazarlarının inkişafı ilə bağlı beynəlxalq forum təşkil edib. AİB-in ölkə üzrə direktoru Sünniyə Durrani-Camal, Unicapital-ın baş direktoru Vüqar Namazov və ABB Invest-in baş direktoru Nadir Babazadə “Azərbaycan üçün İnkişafın Növbəti Mərhələsi: Yaşıl və Davamlı Artım Üçün Kapital Bazarları” forumunda açılış nitqi ilə çıxış edib.
Tədbirin məqsədi kapital bazarının inkişafı üçün imkanlar yaratmaq, eləcə də qlobal və regional səviyyədə tendensiyalara və Azərbaycanda kapital bazarı formalaşdıran tənzimlənmə mexanizmlərinin inkişafına dair fikir mübadiləsinə təkan verməkdir. Tədbirdə səmərəli və dayanıqlı kapital bazarlarına dəstək olmaq üçün güclü maliyyə infrastrukturuna, rəqəmsal transformasiyaya və risklərin idarə edilməsi alətlərinə olan ehtiyac vurğulanıb. AİB digər inkişaf etməkdə olan üzv ölkələrdə əldə etdiyi uğurları və praktiki nümunələri təqdim edib. Bank, həmçinin ənənəvi və ƏSİ (ESG) maliyyələşməsinə dair imkanlar da daxil olmaqla, mövcud və potensial emitentlər üçün bilik mübadiləsi təşkil edib. Beynəlxalq korporasiyalar, inkişaf tərəfdaşları, beynəlxalq maliyyə qurumları, dövlət müəssisələri, habelə özəl və maliyyə sektorundan 60-dan çox iştirakçı tədbirdə iştirak edib.
“Unicapital İnvestisiya Şirkəti” ASC müştərilərinə kapital bazarlarında müasir, təhlükəsiz və rahat həllər təqdim edən Azərbaycanın aparıcı investisiya şirkətlərindən biridir. Şirkət 2007-ci ildən qiymətli kağızlar bazarında peşəkar iştirakçıdır, eyni zamanda Bakı Fond Birjasının ilk və ən uzunmüddətli üzvüdür. Hazırda şirkətin müştərilərinin sayı 1.000.000-u keçib.
Unicapital kapital bazarları vasitəsilə kapital cəlb etməkdə fəal iştirak edir və Azərbaycanda beynəlxalq yaşıl maliyyə standartlarına uyğun ilk istiqrazların anderrayteri kimi çıxış edib.
Unicapital-ın nizamnamə kapitalı tamamilə “Unibank KB” ASC-yə məxsusdur.
images.jpg
images-1.jpgimages-5.jpgimages-2.jpgCəmi dövriyyəsinə görə bazarda lider mövqedə olan ABB Invest investorlara vahid elektron platforma vasitəsilə həm yerli, həm də beynəlxalq bazarlarda, o cümlədən ABŞ hökuməti və korporativ istiqrazları da daxil olmaqla, səhmlərə və istiqrazlara maneəsiz çıxış imkanı təqdim edir. Hesablar birbaşa müştərinin adına rəsmiləşdirilir və SIPC sığortası ilə təmin edilir, bu da aktivlərin tam qorunmasını və etibarlılığını təmin edir.
ABB Invest bir sıra yerli və xarici emitentlərin istiqrazlarını Azərbaycanda kapital bazarında bir ilk olaraq geniş investor kütləsinin elektron platforma vasitəsilə əldə etməsinə imkan yaratmış və yerləşdirmə prosesini uğurla həyata keçirmişdir.
AİB Asiya və Sakit Okean regionunda dayanıqlı, inklüziv və davamlı inkişafı dəstəkləyən aparıcı çoxtərəfli inkişaf bankıdır. AİB üzv ölkələr və tərəfdaşları ilə birlikdə mürəkkəb çağırışları həll edərkən, insanların həyatlarını yaxşılaşdırmaq, keyfiyyətli infrastruktur qurmaq və planetimizi qorumaq üçün innovativ maliyyə alətlərindən istifadə edir və strateji əməkdaşlıqlardan yararlanır. AİB 1966-cı ildə yaradılıb, 50-i regiondan olmaqla bankın 69 üzvü onun səhmdarlarıdır.

Unicapital Organized an International Forum on the Development of Capital Markets
Baku, AZERBAIJAN (11 February 2026) — On 10 February, the Asian Development Bank (ADB), “Unicapital Investment Company” OJSC and ABB-Invest Investment Company CJSC, organized an international forum on capital markets development in Azerbaijan. Sunniya Durrani-Jamal, ADB Country Director, Vugar Namazov, CEO of Unicapital, and Nadir Babazade, CEO of ABB Invest delivered opening remarks at the “Riding the Next Wave in Azerbaijan: Capital Markets for Green and Sustainable Growth” forum.
The event aimed to create opportunities for capital market development, strengthen understanding of global and regional market trends, as well as regulatory developments shaping Azerbaijan’s market landscape. It highlighted the need for robust financial infrastructure, digital transformation, and risk management tools to support efficient and resilient capital markets. ADB showcased successes and practical stories in other developing member countries, and facilitated knowledge exchange for current and prospective issuers, including opportunities in traditional and ESG financing. The event brought together over 60 participants from international corporations, development partners, international financial institutions, State-Owned Enterprises, and the private and finance sectors.
“Unicapital Investment Company” OJSC is one of Azerbaijan’s leading investment companies, providing its clients with modern, secure, and convenient solutions in the capital markets. The company has been a professional participant in the securities market since 2007 and is the first and longest-standing member of the Baku Stock Exchange. Currently, the number of the company’s clients exceeds 1 000 000.
Unicapital actively participates in capital raising through capital markets and has acted as the underwriter of Azerbaijan’s first bonds issued in line with international green finance standards.
Unicapital’s charter capital is wholly owned by “Unibank CB” OJSC.
ABB Invest, a market leader in terms of total turnover, provides investors with seamless access to both local and international markets through a unified electronic platform, including U.S. government and corporate bonds, as well as equities. Accounts are registered directly in the investor's name and protected by SIPC insurance, ensuring full security and reliability of assets.
ABB Invest acted as the underwriter for a number of local and foreign issuers’ bonds, becoming the first in Azerbaijan’s capital market to enable a broad investor base to acquire them through an electronic platform, successfully executing the placement process.
ADB is a leading multilateral development bank supporting inclusive, resilient, and sustainable growth across Asia and the Pacific. Working with its members and partners to solve complex challenges together, ADB harnesses innovative financial tools and strategic partnerships to transform lives, build quality infrastructure, and safeguard our planet. Founded in 1966, ADB is owned by 69 members — 50 from the region.