Unicapital və MDM kapital bazarlarına dair birgə təlim təşkil etdi
29 aprel 2025-ci il tarixində Unicapital İnvestisiya Şirkəti və Milli Depozit Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə media nümayəndələri üçün təlim təşkil edilib. Təlimin əsas məqsədi ölkədə kapital bazarlarına dair maarifləndirməni artırmaq və media nümayəndələrini bu sahədə daha dolğun məlumatlandırmaq olub.
MDM-in İdarə Heyətinin sədri Ağahüseyn Xudaverdiyev və Unicapital-ın Baş direktoru Vüqar Namazov tədbirin açılış nitqində kapital bazarlarının inkişafı üçün medianın roluna və maarifləndirmənin vacibliyinə diqqət çəkiblər.
Təlim çərçivəsində MDM-in məsul şəxsi Əli Əliyev və Unicapital İnvestisiya Şirkətinin şöbə müdiri Röyal Lətifli çıxış ediblər. Röyal Lətifli "Kapital bazarları və investisiya şirkətlərinin fəaliyyəti" mövzusunu ətraflı işıqlandırıb. O, kapital bazarlarının strukturu, investisiya şirkətlərinin funksiyaları və maliyyə alətlərinin əhəmiyyəti haqqında məlumat təqdim edib.
Tədbir zamanı interaktiv sual-cavab sessiyası təşkil olunub, təlimdə iştirak edən media nümayəndələrinə sertifikatlar təqdim edilib.

Unicapital and NDC jointly organized a training on capital markets
Unicapital Investment Company and the National Depository Center co-hosted a training for media representatives on April 29, 2025.The main goal of the training was to raise awareness about capital markets in the country and to better inform media representatives in this field.
In their opening speeches, Aghahuseyn Khudaverdiyev, Chairman of the Executive Board of the National Depository Center, and Vugar Namazov, General Director of Unicapital, emphasized the role of the media and the importance of awareness in the development of capital markets.
During the training session, presentations were given by Ali Aliyev, a representative of the NDC, and Royal Latifli, Head of Department at Unicapital. In his presentation, Royal Latifli thoroughly covered the subject of “Capital Markets and the Activities of Investment Companies”. He provided information about the structure of capital markets, the functions of investment companies, and the importance of financial instruments.
An interactive Q&A session was held during the event, and certificates were presented to the media representatives who attended the training.
It is worth noting that the statutory capital of "Unicapital Investment Company" OJSC is fully owned by "Unibank CB" OJSC. Since 2007, the company has been a professional participant in the securities market and the first and longest-standing member of the Baku Stock Exchange. Today, the number of its clients has exceeded 1 000 000.